-
Bavlna – se získává úpravou semen rostlin bavlníku. Samotné bavlněné vlákno je těžké, neelastické, dobře saje, je odolné proti opotřebení a dobře se barví. Proto se asi polovina produkce bavlny mísí s dalšími vlákny – nejvíce s umělými, aby se celkové vlastnosti příze vylepšily. Kvalitativně nejlepší bavlna je egyptská. Bavlněná vlákna se často dále upravují – mercerují. Je to proces máčení v louhu a ve výsledku je vlákno pevnější, lesklejší a příjemnější na omak. Také se můžete setkat s opalovanou bavlněnou přízí – jde o proces odstraňování drobných odchylek na přízi pomocí plamene, aby příze byla kompaktnější a hladší.
-
Vlna – živočišný materiál získávaný z ovčího rouna. Má výborné termoizolační schopnosti, je lehce elastická, odvádí z pokožky pot. Klasická vlněná příze je náchylná k plstnatění a citlivější jedince může kousat.
-
Merino vlna – získává se ze speciálních merino ovcí. Jde o jemnou vlnu, která si zachovává všechny vlastnosti klasické vlny, navíc je příjemná na pokožku, takže ideální i pro děti a dá je prát na jemný program i v pračce, aniž by se „srazila“.
-
Alpaka vlna – získávaná z vlny lamy, převážně z Peru.
-
Angora vlna – získávaná ze srsti angorských králíků. Je velmi jemná a hebká, proto se většinou míchá s vlnou nebo bavlnou, aby bylo vlákno pevnější.
-
Kašmír vlna – pochází ze srsti kašmírových koz, je velmi jemná, hebká a hřejivá, avšak má sklon ke žmolkování. Je také dosti drahá.
-
Mohér vlna - vlna ze srsti angorských koz. Její typickou vlastností je hebkost, jemnost a přirozená vlnitost. Mohér neplstnatí, je vhodným materiálem pro výrobu svetrů, zimních doplňků. Jelikož je mohér na pohled a omak podobný lidským vlasům, můžete ho využít také na výrobu vlásků u háčkovaných panenek.
-
Len – přírodní vlákno s tradicí i v České republice, získávané ze stonku lnu setého. Len je pevný, stálobarevný, dobře saje vlhkost, v létě chladí, v zimě hřeje. Často se mísí s dalšími materiály, převážně s bavlnou.
-
Hedvábí – je produktem vyměšovacích žláz housenky bource morušového. Patří mezi luxusní materiál, hodí se na pletení i háčkování letních oděvů a doplňků. Pletenina je jemná, měkká a splývavá, vhodná na nošení přímo na tělo. Cenově přístupnější variantou je buretové hedvábí, které je vyráběno z vnějších ovinů bource morušového – z odpadových vláken. Není tak lesklé, příze má i určité nepravidelnosti, avšak všechny výhody pravého hedvábí jsou zachovány.
-
Bambus – vlákno vyráběné ze zdřevnatělé traviny. Podle mého má bambusová příze skvělou budoucnost. Jednak při pěstování se nepoužívají žádné chemické prostředky, bambus roste i tak dost rychle. Má skvělé vlastnosti – je antialergický, antibakteriální, absorbuje vlhkost, je pevný, přirozeně lesklý, odolný, lehký a nekousavý. Ideální také pro alergiky a miminka. Plést a háčkovat můžete téměř cokoliv.
-
Viskóza – vyrábí se z celulózy. Celulóza se získává například z bukového, smrkového nebo eukalyptového dřeva. Viskózová vlákna se snadno barví a bělí a mají nízký sklon ke třepení a žmolkování. je na omak hladká, lesklá a chladivá, ale poměrně těžká. Vzhledem je trochu podobná hedvábí.
Umělý
Umělé příze jsou většinou levnější než přírodní, trvanlivější a lehce se udržují. Často se přidávají k přírodním přízím, aby zlepšily jejich vlastnosti.
-
Polyester – syntetický materiál, který se rozšířil po 2. světové válce. Špatně absorbuje barvy, takže se barví v počáteční fázi výroby, avšak barvy používáním neblednou. Rychle schne, hůře absorbuje tekutinu – což je výhoda i nevýhoda… Je velmi trvanlivý. Také má sklony ke žmolkování. Avšak dobře izoluje. Přidává se do vlněných přízí, aby se výsledné vlastnosti vylepšily.
-
Polyakryl – pružné, měkké vlákno výborné k mísení s vlnou. Je odolné vůči povětrnostním vlivům a mikroorganismům, avšak má sklony ke žmolkování a má nižší pevnost
-
Polyamid – vlákno s vysokou odolnosti vůči trhání a odření, snadno se tvaruje a udržuje.
-
Akryl – svými vlastnostmi se blíží vlně, proto se často používá ve směsi s vlnou. Na rozdíl od vlny se nesráží a lehce se pere. Nevýhodou je, že snadno žmolkuje.
-
Elastan neboli lycra je velmi pružné vlákno (roztažnost vláken dosahuje až osminásobku délky) s vysokou tvarovou pamětí. Pevnost v tahu tohoto vlákna je velmi nízká, proto se lycra pouze v malém procentu kombinuje s pevnými vlákny, například s bavlnou.